گنجیشکک اشی مشی

داستان نفتی شدن ایران

  

     

      داستان نفتی شدن ایران از آنجای شروع می شود که مظفر الدین شاه  شاه خراج ومصیبت بارِ قاجار لای تمام  اسنادی که به نام بیگانگان منگلو می زند.حق انحصاری استخراج نفت را هم به سادگی به یک تاجر انگلیسی احتمالا در عوض وام های که برای سفر به فرنگ  می گرفته به نام، ویلیام ناکس دارسی، می بخشد 

 

·         البته ایران تا قبل از آن  هنوز طلا سیاه زیر زمینش را کشف نکرده بود و مزه اش زیر دهان شاه که بدلیل فساد مالی واقتصادی کشور را دچار قحطی کرده بود,نرفته بودکه بداند چه چیز با ارزشی را از دست میدهد! والبته معلوم نبود که اگر این امتیار به انگلیس ها که سودگران نفت در جهان بودند وهستند واگذار نمی شود چند سال زمان می برد تا ایران ماهیت نفتی اش مشخص بشود! اما دارسی تاجر طلا بود وبا سرمایه اش این امتیاز را خریده بود برای کشف نفت احتیاج به فرد متخصص به قول اند کاربلد" داشت  برای همین کار جورج برنارد رینولدز 50 ساله که تجربیاتی در زمینه حفاری نفت در مناطق نفت خیز سوماترا داشت و با مشقات و سختی های کار به خوبی آشنا بود را برای اکتشاف و استخراج نفت استخدام کرد. 

 

اولین کاوش 

 

·         رینولدز در پایان سال 1902 میلادی عملیات حفاری اولین چاه را در چاه سرخ واقع در قصر شیرین را آغاز کرد و در سال 1904 به نفت رسید، با وجود  اینکه در ابتدا از این چاه روزانه 120 بشکه نفت استخراج می شد ولی به مرور این میزان نفت کاهش یافت و رینولدز متوجه شد در این نقطه نمی تواند به نفت اقتصادی دست یابد . 

 

جست وجو ی دوم 

 

·         رینولدز نا امید از چاه سرخ  راه شاردین در رامهرمز را در پیش گرفت و عملیات حفاری را در آنجا آغاز کرد. پس از دو سال حفاری در شاردین گروه رینولدز به این نتیجه رسیدند که در این نقطه هم نمی‌توانند به نفت برسند. 

 

در ناحیه نفتون  قیر خود به خود می جوشد 

 

·         اما علائم موجود و وجود آتشگاه و نیز حوضچه‌ای که خود به خود قیر از آن می جوشید و یادداشت های مورخین و باستان شناسان که تصریح کرده بودند در ناحیه نفتون نفت فراوان به دست می‌آید، سرمهندس رینولدز را که از مدتی قبل به کار حفاری در نفتون مشغول بود،را  امیدوار کرد و به همین علت وسائل و تجهیزات را به منطقه نفتون در مسجد سلیمان منتقل کردند و در پایان ماه ژانویه سال ۱۹۰۸ میلادی حفاری چاه شماره یک این شهر آغاز شد.

·         اما در همین روزها سرمایه ی که در انگلیس فراهم شده بود تا در ایران به نفت دست پیدا کنند، به علت طولانی شدن دوره حفاری به پایان خود رسید و ویلیام ناکس دارسی که از پیدا شدن نفت در این ایران  قطع امید کرده بود طی تلگرافی از رینولدز خواست تا حفاری را تعطیل کند. گفته می‌شود که تلگراف به دست رینولدز رسیده بود اما چندان به مسجد سلیمان اعتماد داشت که ترجیح داد  اعتنایی نکندو به کار خودش ادامه بدهد. سرانجام در حالیکه اعضای گروه در اوج نا امیدی به سر می‌بردند،

·         در ساعت چهار صبح روز پنجم خرداد ماه ۱۲۸۷ خورشیدی برابر با ۲۶ ماه مه ۱۹۰۸ میلادی، مته حفاری از ضخامت زمینی به قطر ۳۰۰ متر عبور کرد و آخرین ضربت خود را به صخره عظیمی که روی منبع نفت قرار داشت فرود آورد، در نتیجه در عمق ۱۱۸۰ پا (۳۶۰ متری) نفت با فشار زیادی تا ۵۰ پا (۱۵ متر) بالاتر از نوک دکل حفاری فوران کرد و کارگران غرق در نفت شدن. بدین ترتیب  فصل جدیدی در تاریخ کشور رخ داد و ایران به جمع کشورهای نفت خیز جهان پیوست.

·         این اتفاق، که نخستین اکتشاف نفت در خاورمیانه به شمار می‌رفت، حیات اقتصادی و اج تماعی مسجد سلیمان و ایران را دگرگون کرد، از این چاه روزانه ۳۶۰۰۰ لیتر (معادل ۸۰۰۰ گالن) نفت استخراج می‌شد و بعدها در این شهر حداقل ۳۰۰ چاه نفت حفر شد. 

·        این شهرک باستانی که به نظر گیرشمن پارسوماش ویا  انشان  قدیم‌ترین پایتخت پادشاهی هخامنشی بوده‌است. با اکتشاف نفت یک بار دیگر به یک شهر مدرن و پر رونق تبدیل می شود. جمعیت آن افزایش پیدا می کند، خانه‌ها و محله‌های جدید برای کارکنان شرکت نفت  از مدیران ارشد گرفته تا کارگران ساخته می شود. و شرکت نفت ابتدا اقدام به ایجاد یک دستگاه آب شیرین کن می کند و سپس برای انتقال آب رود کارون به شهر، لوله کشی منازل را به انجام رساند. همچنین خط آهنی توسط این شرکت تاسیس شد که تا دارخزینه، روستایی در نزدیکی شوشتر، امتداد داشت. بدین ترتیب مسجد سلیمان از یک قصبه به شهری بزرگ تبدل شد و مردم از اطراف و اکناف برای کار به این شهر مهاجرت کردند. شبکه آب و برق تکمیل شد و سیستم فاضلاب شهر به وجود آمد، حمل و نقل زباله مرتب شد و سیستم اتوبوس رانی به کار افتاد. همچنین ورزشگاه بزرگی ساخته شد و مسجد سلیمان چهره یک شهر تازه و متفاوت از سایر شهرها را به خود گرفت. 

منابع‌: 1ـ نفت‌، از آغاز تا به امروز ـ انتشارات وزارت نفت ـ 2ـ فرهنگ جدید سیاسی، محمود مهرداد،3- موسسه مطالعات و پژوهشهای سیاسی 4 خارجیان در خلیج فارس بیژن اسدی

تاریخ ارسال: پنج‌شنبه 7 مرداد‌ماه سال 1389 ساعت 11:33 ق.ظ | نویسنده: گن جیش کک | چاپ مطلب 5 نظر